Miasto na piątkę, czyli 5. edycja Gdynia Design Days - wokolonas.pl : wokolonas.pl
Najnowsze artykuły / inne

Miasto na piątkę, czyli 5. edycja Gdynia Design Days

Bo najlepszy sposób przewidywania przyszłości – tego uczy nas Gdynia – to tworzyć ją – mówi Janusz Kaniewski, projektant i kurator tegorocznej edycji Gdynia Design Days – festiwalu łączącego wszystkich pasjonatów formy, barwy, architektury, sztuki, filmu i fotografii, tworzących przyszłość światowego designu. Konferencje, warsztaty, pokazy i panele dyskusyjne zebrały nie tylko elitę polskiego wzornictwa, lecz także artystów, studentów i wszystkich zainteresowanych najnowszymi trendami w szeroko rozumianym projektowaniu otoczenia.

 

 

Gdynia Design DaysLipiec był dla Gdyni miesiącem wszechobecnej twórczości i kreatywności wtopionej w skąpaną słońcem przestrzeń miejską. To piękne, otwarte i dynamiczne miasto stworzyło doskonałe warunki dla nowatorskiej myśli polskiego designu. Ale konferencja Gdynia Design Days to nie tylko branżowe wydarzenie, to festiwal całej otaczającej nas przestrzeni i każdej funkcjonującej w niej jednostki. Już od 5 lat projektanci polscy i zagraniczni pokazują nam, jak nowoczesność może być częścią otoczenia, jakie jest dobre i mądre wzornictwo, dlaczego ponadczasowość jest ważniejsza od trendów i jak wygląda proces twórczy od pomysłu, przez realizację, po efekt końcowy. Wszystkie atrakcje są zawsze dostępne bezpłatnie.

 

Jubileuszowa edycja festiwalu obfitowała w oryginalne wystawy. Zgromadziła także rekordową widownię, czyli ponad 93 tysiące gości. Dużą popularnością cieszyły się prace zaprezentowane pod hasłem „Ładny kraj”, pokazujące wspaniałą historię przemian polskiej przestrzeni miejskiej w obliczu wejścia do Unii Europejskiej, czasu polskiej prezydencji w Europie oraz organizowanych Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Oprócz tego, na wystawach można było podziwiać nowoczesne prace najmłodszego pokolenia projektantów oraz urządzenia liczące sobie co najmniej kilkadziesiąt lat, nazwane wynalazkami domowymi Polaków w latach 1939 – 1989. Patriotycznym akcentem wydarzenia była wystawa „Made in Poland”, prezentująca przedmioty będące ambasadorami polskiego designu na całym świecie.

 

 

Na festiwalu nie mogło zabraknąć także projektów z Dolnego Śląska. Zarówno w Gdyni, jak i w Warszawie wrocławskie wzornictwo reprezentują: nowoczesna i podświetlana ławka QUANTUM, stacja PSI PAKIET typ 01 oraz stacja PSI PAKIET typ 03.
Konferencji towarzyszyła seria inspirujących warsztatów, prowadzonych przez profesjonalnych designerów, pracujących codziennie w renomowanych przedsiębiorstwach. Młodzi adepci wzornictwa mogli zmierzyć się projektowaniem różnorodnych produktów, od urządzeń łazienkowych po samochody. Pod okiem specjalistów uczyli się także podstaw marketingu i tajników sprzedaży swoich projektów. Nie zabrakło także zajęć dla małych artystów. Poprzez tworzenie tekturowych smoków, papierowej biżuterii czy spadochronu Leonarda da Vinci dzieci poznawały smak artystycznej przyjemności i potęgę wyobraźni.

 

 

W tym roku Gdynia Design Days współpracuje z przedstawicielami wzornictwa, architektury i sztuki z całej Polski. Dzięki temu festiwalowe wystawy zawitały niedawno do Warszawy, inspirując mieszkańców stolicy i zachęcając do prezentowania sztuki tam, gdzie zwykle nie ma dla niej miejsca, czyli w szarej, zatłoczonej, zimnej przestrzeni aglomeracji. Ekspozycje będą prezentowane do 12 października na terenie Soho Factory, czyli w najciekawszej i najdynamiczniej rozwijającej się obecnie stołecznej przestrzeni miejskiej, która sprawnie łączy się funkcje przestrzeni komercyjnej i tej dla  działań kulturalnych.

 

Festiwal Gdynia Design Days udowadnia, że można nie tylko zaprojektować przyszłość, ale uczynić ją bardziej funkcjonalną, intrygującą, inspirującą i piękną. Pasja projektanta i talent są przecież niezależne od wieku, pochodzenia, płci czy zawodu. W każdym z nas tkwi cząstka, która może zmieniać świat i czynić go zachwycającym. Zobaczyć również warto jak wesele Wrocław jest w tym roku wyprawiane.

Wiesia Brandys.

Tagi:


Dodaj nowy

Nick:
Treść:

Pierwsze miejsce w Google dla Twojej strony. Pozycjonowanie stron internetowych, kampanie AdWords, strony internetowe. AUCH board.
Newsletter
Zapisz się do newslettera wokolonas.pl,
aby być informowanym o aktualnych tematach

  • http://psiapaczka.pl Miejsce w sieci, gdzie możesz zdobyć ekologiczne woreczki na psie nieczystości, zapakowane w praktyczną i estetyczną formę. Wspierajmy razem pozytywne zachowania społeczne wszystkich właścicieli piesków.
  • http://psipakiet.pl Meble miejskie o różnym zastosowaniu oraz funkcjach. Kosze na psie kupy, dystrybutory worków na psie odchody, kosze uliczne na odpady, ławki miejskie. To wszystko łączy jedna marka PSI PAKIET.