„Dizajn w przestrzeni publicznej” - kolejna edycja - wokolonas.pl : wokolonas.pl
Najnowsze artykuły / Meble miejskie

„Dizajn w przestrzeni publicznej” – kolejna edycja

Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie słynie z interesujących wystaw, spotkań oraz edukacji w zakresie projektowania. Od 4 listopada, przez miesiąc, będziemy mieli okazję uczestniczyć w V edycji wydarzenia „Dizajn w przestrzeni publicznej”. Tym razem motywem przewodnim będzie partycypacja.

Podczas poprzednich edycji rozmawiano o dostępności przestrzeni w miastach, bezpieczeństwie, innowacjach i trendach w projektowaniu przestrzeni publicznej, głównie mebli miejskich. W ramach wystaw prezentowano małą architekturę miejską, m.in. estetyczne ławki, kosze na śmieci, barierki czy elementy oświetlenia. Obecna edycja poświęcona będzie partycypacji społecznej, czyli aktywnemu udziałowi społeczeństwa w procesie projektowym.

Projektowanie dla wszystkich to całościowe spojrzenie na projekt: podnosi jego wartość, firmie pozwala odnieść korzyści na rynku, ale przede wszystkim sprawia, że nasze życie staje się łatwiejsze – tak dwa lata temu kurator wystawy Katarzyna Jeżowska tłumaczyła konieczność projektowania zintegrowanego z potrzebami ludzi i z myślą o polepszeniu komfortu życia.

W tym roku poruszany będzie temat partycypacji społecznej, która w Polsce jest coraz częściej przeprowadzana, choć pozostawia jeszcze wiele do życzenia. Udział mieszkańców w konsultacjach społecznych to dobra praktyka projektowa stosowana w Europie. Jest to okazja do konfrontacji projektanta z odbiorcą, w wyniku której projektant zyskuje pełniejszy obraz potrzeb przyszłego użytkownika, a użytkownik ma świadomość i możliwość wpływu na kształt i charakter swojego otoczenia. Buduje to większą świadomość i tożsamość miejsca u społeczności lokalnej, co przyczynia się do pobudzenia aktywności i odpowiedzialności społecznej.

Wystawa, która rozpocznie się konferencją, skierowana jest głównie do specjalistów z branży architektury, architektury krajobrazu, sztuki oraz władz samorządowych i jednostek, mających wpływ na otaczający nas krajobraz miejski.

Do udziału w tegorocznym spotkaniu zaproszono polskich projektantów: Moho Design, Wzorro, Medusagroup (architekci), Stowarzyszenie Odblokuj oraz zagranicznych gości, wśród których pojawią się Pierre Lussier – ekspert ds. środowiska, wicedyrektor Fundacji Jour de la Terre i Marek Adamov – dyrektor Stanicy Žilina–Záriečie.

Po konferencji otwarta zostanie wystawa „Dizajn w przestrzeni publicznej. Partycypacja”, która potrwa do 4 grudnia br.

Konferencja zorganizowana jest w ramach wojewódzkiego projektu „Design Silesia II”.

 

Tagi:


Dodaj nowy

Nick:
Treść:

Pierwsze miejsce w Google dla Twojej strony. Pozycjonowanie stron internetowych, kampanie AdWords, strony internetowe. AUCH board.
Newsletter
Zapisz się do newslettera wokolonas.pl,
aby być informowanym o aktualnych tematach

  • http://psiapaczka.pl Miejsce w sieci, gdzie możesz zdobyć ekologiczne woreczki na psie nieczystości, zapakowane w praktyczną i estetyczną formę. Wspierajmy razem pozytywne zachowania społeczne wszystkich właścicieli piesków.
  • http://psipakiet.pl Meble miejskie o różnym zastosowaniu oraz funkcjach. Kosze na psie kupy, dystrybutory worków na psie odchody, kosze uliczne na odpady, ławki miejskie. To wszystko łączy jedna marka PSI PAKIET.