Dizajn w przestrzeni publicznej. Partycypacja – relacja - wokolonas.pl : wokolonas.pl

Dizajn w przestrzeni publicznej. Partycypacja – relacja

Podczas piątej cieszyńskiej konferencji i wystawy zaprezentowano m.in. pomysły i działania polskich projektantów. Po raz kolejny zwrócono uwagę na rolę współpracy projektantów z potencjalnymi użytkownikami oraz określono projektanta jako osobę, która nie tylko wymyśla, ale przede wszystkim bada, obserwuje i komunikuje.

Według Charlesa Abramsa, światowej sławy urbanisty, „lokalna społeczność powinna odgrywać aktywną rolę w programach i zmianach bezpośrednio jej dotyczących”. Poznanie potrzeb użytkownika w pełni możliwe jest podczas spotkania i rozmowy, dlatego tak istotnym elementem dobrego projektowania jest partycypacja społeczna.

Czy w Polsce możliwy jest aktywny udział mieszkańców w procesie projektowania przestrzeni publicznej?

Organizatorzy wystawy wiele miejsca poświęcają zagadnieniu ogródków w miastach, tzw. urban farming. Migracje ludzi z przedmieść do aglomeracji, konsumpcjonizm, informatyzacja i komputeryzacja społeczeństwa sprawiają, że żyjemy w coraz większej izolacji. Idea powrotu do natury, ujawniająca się w potrzebie bezpośredniego obcowania z przyrodą, bardzo silnie widoczna jest w europejskich metropoliach, jak Londyn czy Paryż, gdzie miejskie warzywniki są nie tylko miejscami ze zdrową i świeżą żywnością, ale także przestrzenią, w której spotkają się ludzie.

Takie przykłady, jak park High Line w Nowym Jorku, który powstał w miejscu dawnej linii kolejowej, czy A8ernA – projekt zagospodarowania terenu pod autostradą A8 w Zaanstadt w Szwajcarii, są jednoznaczne – wystarczy dać mieszkańcom głos i możliwość działania, a zaczną działać, choć wcale nie oznacza to, że projektowanie stanie się dzięki temu łatwiejsze.

Podczas wystawy zaprezentowano zachodnie pomysły oraz polskie dobre realizacje. Nie zabrakło ciekawej małej architektury (projekt ławki Zieglera, peryskop na gdyńskim placu zabaw projektu stowarzyszenia POCOTO).

W kraju możemy zauważyć pewną tendencję w próbach poprawy podwórek przy blokowiskach. Tym zagadnieniem zajęły się m.in. warszawskie Stowarzyszenie Odblokuj (rewitalizacja podwórka przy ul. Równej 21), Pomorskie Stowarzyszenie Projektantów POCOTO (projekt parku tymczasowego, zbudowanego z europalet pokrytych sztuczną trawą) czy grupa Wzorro (rewitalizacja podwórka w Katowicach, która stała się motorem do dalszych działań przy odnowie śląskich podwórek).

Na wystawie nie zabrakło wrocławskiego dizajnu – stacji na psie odchody marki Psi Pakiet. Cieszymy się, że zwrócono uwagę na promowanie dobrych nawyków związanych ze sprzątaniem po swoim pupilu. To również wpływa na lepszą i bardziej komfortową przestrzeń wokoło nas.

 

 

Wystawę w cieszyńskim Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości można oglądać do 4. grudnia.

 

Tagi:


Dodaj nowy

Nick:
Treść:

Pierwsze miejsce w Google dla Twojej strony. Pozycjonowanie stron internetowych, kampanie AdWords, strony internetowe. AUCH board.
Newsletter
Zapisz się do newslettera wokolonas.pl,
aby być informowanym o aktualnych tematach

  • http://psiapaczka.pl Miejsce w sieci, gdzie możesz zdobyć ekologiczne woreczki na psie nieczystości, zapakowane w praktyczną i estetyczną formę. Wspierajmy razem pozytywne zachowania społeczne wszystkich właścicieli piesków.
  • http://psipakiet.pl Meble miejskie o różnym zastosowaniu oraz funkcjach. Kosze na psie kupy, dystrybutory worków na psie odchody, kosze uliczne na odpady, ławki miejskie. To wszystko łączy jedna marka PSI PAKIET.