Polska „Tęcza” łagodziła obyczaje - wokolonas.pl : wokolonas.pl
Najnowsze artykuły / Inwestycje, Użytku publicznego

Polska „Tęcza” łagodziła obyczaje

Polska prezydencja w Parlamencie Europejskim dobiegła końca. Od stycznia obowiązki przejmie Dania. I choć zakończenie przebiegło miło, przy wigilijnym stole oraz 230 kilogramach krówek, wspomnijmy działania pięciu polskich artystów sprzed pół roku, którzy przyczynili się do inauguracji naszej prezydencji w Brukseli.

 

Sztuka w mieście przyciąga ludzi, a co ważniejsze oddziałuje na nich – jest okazją do refleksji, dyskusji oraz krytyki. Instalacje oraz działania kulturalne w Brukseli na rozpoczęcie polskiej prezydencji spotkały się z pozytywnym odbiorem publiczności.

 

Oprócz oper, sztuk teatralnych i koncertów, pięciu artystów-performerów zademonstrowało w Brukseli instalacje, w ramach 3-miesięcznej wystawy „Fossils and Gardens”.

 

Z najbardziej pozytywnym odzewem mieszkańców i turystów spotkała się „Tęcza” Julity Wójcik. Projekt był instalacją z pogranicza kiczu i sztuki, ale to symbolika projektu wywoływała w przechodniach pozytywne odczucia. Bo czym jest tęcza? Biblijnym znakiem przymierza, wyrazem pokoju, tolerancji i pomyślności. Dla Indian jest symbolem pomostu, przejścia między życiem i śmiercią. Współcześnie funkcjonuje jako symbol mniejszości seksualnych. Od lipca kojarzona była również z dobrym wejściem i nastawieniem polskich europosłów do parlamentu.

 

Tęcza zbudowana została z 16,5 tysiąca sztucznych kwiatów i 8 ton stali. W akcję składania kwiatów (łączenia kielichów z łodygami) zaangażowani byli sąsiedzi i znajomi artystki, przez co performance miał bardzo silny kontekst społeczny nie tylko zagranicą, ale także w kraju – stał się okazją do wspólnego działania.

 

Spotkanie z autorką oraz relacja z wszystkich działań na rzecz tego przedsięwzięcia były tematem wystawy z cyklu „A propos”, zorganizowanej w Muzeum Współczesnym Wrocław w październiku i wrześniu w 2011 roku.

 

Działania w przestrzeni miejskiej stanowią ważny element humanizacji środowiska miejskiego. Ożywiają miasto oraz stają się sceną działań ludzi, artystów, którzy są najważniejszymi animatorami miejskiego życia. Jednocześnie są miejscem ekspresji artystycznej i wymiany myśli w bezpośrednim i żywym kontakcie z każdym (przypadkowym) odbiorcą.

 

Tagi:


Dodaj nowy

Nick:
Treść:

Pierwsze miejsce w Google dla Twojej strony. Pozycjonowanie stron internetowych, kampanie AdWords, strony internetowe. AUCH board.
Newsletter
Zapisz się do newslettera wokolonas.pl,
aby być informowanym o aktualnych tematach

  • http://psiapaczka.pl Miejsce w sieci, gdzie możesz zdobyć ekologiczne woreczki na psie nieczystości, zapakowane w praktyczną i estetyczną formę. Wspierajmy razem pozytywne zachowania społeczne wszystkich właścicieli piesków.
  • http://psipakiet.pl Meble miejskie o różnym zastosowaniu oraz funkcjach. Kosze na psie kupy, dystrybutory worków na psie odchody, kosze uliczne na odpady, ławki miejskie. To wszystko łączy jedna marka PSI PAKIET.