Wywóz śmieci będzie droższy niż recykling - wokolonas.pl : wokolonas.pl
Najnowsze artykuły / Użytku publicznego

Wywóz śmieci będzie droższy niż recykling

Od 2008 roku składowanie śmieci będzie droższe niż recykling. Ma to przyczynić się do wymuszenia segregowania śmieci i ograniczenia składowania odpadów, czego oczekuje od Polski Unia Europejska.

 

Od nowego roku więcej zapłacimy za wywóz odpadów z gospodarstw domowych. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska (Dz.U. z 2007 r. nr 106, poz. 723), stawki za składowanie odpadów komunalnych będą wyższe. Za tonę śmieci z gospodarstw domowych, które trafią na wysypisko, firmy wywozowe będą płacić 75 zł, a nie 15 zł – jak ma to miejsce obecnie.

Wsparcie recyklingu
Procedury ograniczające ilość śmieci na składowiskach są konieczne, by uniknąć unijnych kar. Według Krajowej Izby Gospodarki Odpadami 98 proc. odpadów trafia obecnie na wysypiska, a tylko 2 proc. jest przetwarzanych. Tymczasem UE wymaga, by do 2010 roku odpadów trafiających na składowiska było nie więcej niż 75 proc. Podwyższone stawki mają wymusić na firmach odbierających odpady komunalne kierowanie śmieci do segregacji i ich recykling.

Ceny wzrosną, choć nie muszą
Mieszkańcy gmin zapłacą więc więcej niż dotychczas za odbiór śmieci z ich domów, ale nie będzie to aż tak bardzo odczuwalne, jeśli większa część śmieci zamiast na wysypiska zacznie trafiać do wyspecjalizowanych zakładów przetwarzania lub – w przypadku odpadów kuchennych – na przydomowy kompostownik.

za: Łukasz Kuligowski, Gazeta Prawna

 

Sprawdź ofertę: Jak wygląda idealna ławka miejska?

Tagi:


Dodaj nowy

Nick:
Treść:

Pierwsze miejsce w Google dla Twojej strony. Pozycjonowanie stron internetowych, kampanie AdWords, strony internetowe. AUCH board.
Newsletter
Zapisz się do newslettera wokolonas.pl,
aby być informowanym o aktualnych tematach

  • http://psiapaczka.pl Miejsce w sieci, gdzie możesz zdobyć ekologiczne woreczki na psie nieczystości, zapakowane w praktyczną i estetyczną formę. Wspierajmy razem pozytywne zachowania społeczne wszystkich właścicieli piesków.
  • http://psipakiet.pl Meble miejskie o różnym zastosowaniu oraz funkcjach. Kosze na psie kupy, dystrybutory worków na psie odchody, kosze uliczne na odpady, ławki miejskie. To wszystko łączy jedna marka PSI PAKIET.