Nawierzchnie żwirowe - wokolonas.pl : wokolonas.pl
Najnowsze artykuły / Ścieżki, Żwir

Nawierzchnie żwirowe

Żwir odgrywa ważną rolę jako nawierzchnia ozdobna w aranżacjach ogrodowych, wypełnienie donic i kwater ogrodowych.

Kamień ogrodowy pięknie współgra z roślinami, szczególnie gdy zestawimy go z krzewami i bylinami o kontrastującym ubarwieniu liści czy owoców. Żwir pozwala zbudować wyjątkową atmosferę przestrzeni ogrodowej – jest obecny w ogrodach japońskich, minimalistycznych, rustykalnych, naturalistycznych, tematycznych, nowoczesnych oraz skalnych.

Ze żwiru najczęściej tworzy się większe plamy barwne w postaci wysp i rzek. Pasem żwiru możemy podkreślić układ i nasadzenie roślin, odciąć różne układy kompozycje od siebie, wprowadzając przez to do ogrodu więcej dynamiki i faktur.

Kruszywo, które wykorzystujemy do wysypania planowanych powierzchni, np. pod krzewy, wysypujemy bezpośrednio na agrowłókninę położną na oczyszczoną i uprzednio przygotowaną glebę. W zupełności wystarczy 5-centymetrowa warstwa żwiru, którą równomiernie rozkładamy na ziemi. Dobrym zabezpieczeniem przed ewentualnym rozsypywaniem się kamienia jest zastosowanie obrzeża trawnikowego, które prowadzimy po obwodzie projektowanej powierzchni.

Żwir bardzo dobrze uzupełnia się z innymi naturalnymi materiałami – kamieniem łamanym, otoczakami oraz ściółką z kory.

Pamiętajmy również o wygodzie i ergonomii, i nie stosujmy żwiru na ścieżkach służących do komunikacji pieszej, gdyż struktura żwiru utrudnia poruszanie. Nie uzyskamy zwartej i zagęszczonej powierzchni nawet poprzez jego ubicie. Kruszywo może służyć do uzupełnienia szczelin między np. płytami kamiennymi na ścieżce, ale nie powinno być materiałem, po którym chodzimy.

 

Tagi:


Dodaj nowy

Nick:
Treść:

Pierwsze miejsce w Google dla Twojej strony. Pozycjonowanie stron internetowych, kampanie AdWords, strony internetowe. AUCH board.
Newsletter
Zapisz się do newslettera wokolonas.pl,
aby być informowanym o aktualnych tematach

  • http://psiapaczka.pl Miejsce w sieci, gdzie możesz zdobyć ekologiczne woreczki na psie nieczystości, zapakowane w praktyczną i estetyczną formę. Wspierajmy razem pozytywne zachowania społeczne wszystkich właścicieli piesków.
  • http://psipakiet.pl Meble miejskie o różnym zastosowaniu oraz funkcjach. Kosze na psie kupy, dystrybutory worków na psie odchody, kosze uliczne na odpady, ławki miejskie. To wszystko łączy jedna marka PSI PAKIET.