Ogrody miejskie - wokolonas.pl : wokolonas.pl
Najnowsze artykuły / Zieleń miejska

Ogrody miejskie

Ciągły wzrost uprzemysłowienia, a co za tym idzie – dynamiczny rozwój miast, zaburzają równowagę ekologiczną. Wzrasta zatem potrzeba na tworzenie nowych terenów zielonych, które mają wpływ na poprawę warunków życia oraz wizerunek miast. Mamy lasy, mamy też parki… A gdyby tak stworzyć zieloną przestrzeń w niestandardowy sposób?

 

Na taki pomysł wpadli między innymi mieszkańcy Nowego Jorku. Utworzyli oni obywatelski komitet, który walczył o środki na zagospodarowanie nieczynnego wiaduktu kolei przemysłowej. Była tam niegdyś fabryka, którą obecnie przekształcono na lofty. W roku 2003 odbył się międzynarodowy konkurs architektoniczny na zagospodarowanie wiaduktu. Powstał tam park miejski High Line Park, skąd można podziwiać miasto. Nie brakuje w nim ławek i alejek, powstają nawet kawiarenki.

 

Bardzo ciekawym przykładem ogrodu, jest z pewnością ten znajdujący się na murze Muzeum Quai Branly w Paryżu. Zaprojektował go specjalista od zakładania pionowych ogrodów, Patric Blanc. Powstało ono w roku 2006 i jest poświęcone zbiorom sztuki pochodzącej z Azji, Oceanii, Afryki oraz obu Ameryk.  W sąsiedztwie muzeum zaprojektowano ogród zajmujący powierzchnię 1,8 ha, gdzie podziwiać możemy 30 gatunków roślin i 200 drzew rosnących w sąsiedztwie oczek wodnych i spacerowych alejek.

 

W Polsce również mamy ciekawy przykład niestandardowego ogrodu, który powstał w 2002 r. na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Zaprojektowała go Irena Bajerska. Jego powierzchnia przekracza obszar 1ha, co czyni go jednym z największych ogrodów dachowych w Europie. Składa się on z dwóch części: górnej i dolnej, które połączone są ze sobą strumieniem z kaskadowo spływającą wodą. Podzielono go na kilka części różniących się kolorem (złota, srebrna, karminowo-różowa i zielona), a także formą. Ogród otwarty jest dla zwiedzających od 1 kwietnia do 31 października.

 

W obecnych czasach rola ogrodu miejskiego znacznie się zmieniła. Dawniej był on ucieczką od miejskiego gwaru, dziś natomiast projektowane są tak, aby jak najlepiej integrowały się z miastem. Jest to jednak dodatkowa atrakcja, która przyciąga nie tylko mieszkańców danego miasta, ale i przyjezdnych.

Tagi:


Dodaj nowy

Nick:
Treść:

Pierwsze miejsce w Google dla Twojej strony. Pozycjonowanie stron internetowych, kampanie AdWords, strony internetowe. AUCH board.
Newsletter
Zapisz się do newslettera wokolonas.pl,
aby być informowanym o aktualnych tematach

  • http://psiapaczka.pl Miejsce w sieci, gdzie możesz zdobyć ekologiczne woreczki na psie nieczystości, zapakowane w praktyczną i estetyczną formę. Wspierajmy razem pozytywne zachowania społeczne wszystkich właścicieli piesków.
  • http://psipakiet.pl Meble miejskie o różnym zastosowaniu oraz funkcjach. Kosze na psie kupy, dystrybutory worków na psie odchody, kosze uliczne na odpady, ławki miejskie. To wszystko łączy jedna marka PSI PAKIET.