TOP 5 najpiękniejszych parków w Polsce - wokolonas.pl : wokolonas.pl
Najnowsze artykuły / Drzewa parkowe

TOP 5 najpiękniejszych parków w Polsce

Polska parkami stoi – i to głównie zabytkowymi założeniami barokowymi i romantycznymi, zakładanymi przy pałacach i dworach. Przedstawiamy 5 najpiękniejszych realizacji w Polsce – naszym subiektywnym zdaniem.

1. Ogród Saski, Warszawa

Jeden z najpiękniejszych i najstarszych ogrodów historycznych. Złożony przy Pałacu Saskim przez króla Augusta II Mocnego. Początkowo w stylu francuskim, przebudowany jednak w XIX w. na styl angielski, co było bardzo często praktyką projektową. Co nadaje temu miejscu tyle majestatu? Przede wszystkim architektura ogrodowa, mała architektura, duże zbiorniki wodne i zmyślnie prowadzone osie widokowe. Malowniczo położony Wodozbiór na planie koła, Pałac Błękitny, Fontanna Wielka czy 21 rzeźba barokowych – to najbardziej znane elementy wystroju tego parku.

Rok: 1729 (otwarty)

Powierzchnia: 15,5 ha

2. Park Mużakowski w Łęknicy

Park Mużakowski nad Łęknicą znajduje się przy granicy z Niemcami i stanowi część Parku Krajobrazowego Łuk Mużakowa oraz Geoparku Łuk Mużakowa. Jest to największy park w kraju w stylu angielskim. Park dzieli malowniczo wijąca się rzeka Nysa Łużycka. Część parku z najbardziej okazałymi budowlami, m.in. Nowym Zamkiem, Starym Zamkiem i Oranżerią, znajduje się po stronie niemieckiej. Po stronie polskiej dominuje założenie krajobrazowe – rozległe polany, osie widokowe i dominanty w postaci swobodnie rosnących drzew.

Projektanci: pierwszy projektant i jednocześnie właścicel – książę Hermann Ludwig Heinrich von Pückler-Muskau, rewitalizacja prowadzona przez Fundację Park Księcia Pücklera Bad Muskau

Rok: powstawał od początku XIX wieku, prace rewitalizacyjne prowadzone od 1991 r.

Powierzchnia:  728 ha, część polska – 522 ha, niemiecka – 206 ha

3. Park w Pszczynie

Jest to również okazałe założenie krajobrazowe, podzielone na trzy części: pierwsza środkowa – Park Zamkowy, druga – Pszczyński Park Dworcowy, trzecia – Dzika Promenada (zwana też Zwierzyńcem, część leśna, powstała po osuszeniu stawu miejskiego). Od północnej elewacji pałacu biegną trzy aleje, które łączą się z Dziką Promenadą i przechodzą w Zwierzyniec. Park Zamkowy przekształcony w XIX wieku w założenie krajobrazowe.

Pałac kilkukrotnie przebudowywano, a swój obecny kształt zawdzięcza ostatniej przebudowie w latach 1870 – 1876 na styl klasycyzmu francuskiego, przez słynnego francuskiego architekta Aleksandra Hipolita Destailleura. Jednym z najpiękniejszych pomieszczeń, jeśli nie najpiękniejszym, jest sala lustrzana z imponującymi zwierciadłami, każde o powierzchni 14 m².

Założenie pałacowo-parkowe miało wielu właścicieli. Pałac stanowił letnią rezydencję księcia Hansa Heinricha XV  oraz jego małżonki Marii Teresy Oliwii Hochberg von Pless, znanej jako księżna Daisy. Byli oni również w posiadaniu pałacu w Książu, gdzie spoczywa ciało Daisy.

Rok: prawdopodobnie II poł. XVIII w.

Powierzchnia: 156 ha

4. Park krajobrazowy Arkadia, Nieborów k. Łowicza

Park z ogrodem barokowym powstał tu w XVII wieku i rozbudowany pod koniec XVIII w. na polecenie Heleny Radziwiłłowej. Park w stylu krajobrazowym, o swobodnym układzie, z rozległymi połaciami łąk, polan i ścieżkami, prowadzonymi szerokim łukiem. W parku znajdziemy kilka stylizowanych budowli. Najbardziej znanym jest świątynia Diany wzorowana na antycznych budowlach. Helena Radziwiłłowa była miłośniczką sztuki antycznej,stąd w Arkadii bogata kolekcja sztuki tamtego okresu i rzeźb antykizujących.

Projektant: Tylman z Gameren, rozbudowany przez Szymona Bogumiła Zuga

Rok: XVII-XVIII w.

Powierzchnia: 14,5 ha

5. Park Czartoryskich, Puławy

Park o charakterze krajobrazowym powstał przy pałacu Lubomirskich. Początkowo nawiązywał stylu klasycyzmu francuskiego, by z czasem przybrać bardziej naturalną, krajobrazową aurę romantycznego założenia. Prócz Pałacu Czartoryskich, znajduje się tutaj słynna Świątynia Sybilli w kształcie rotundy, Dom Gotycki, Braka Rzymska, Domek Grecki, Altana Chińska czy Schody Angielskie – jeden z najstarszych elementów architektonicznych w parku.

Projektant: Tylman z Gameren

Rok: I poł. XVIII w.

Powierzchnia: 30 ha

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz również: Call Center Wrocław jest do Twoich usług.

Tagi: park | Polska | top5


Dodaj nowy

Nick:
Treść:

Pierwsze miejsce w Google dla Twojej strony. Pozycjonowanie stron internetowych, kampanie AdWords, strony internetowe. AUCH board.
Newsletter
Zapisz się do newslettera wokolonas.pl,
aby być informowanym o aktualnych tematach

  • http://psiapaczka.pl Miejsce w sieci, gdzie możesz zdobyć ekologiczne woreczki na psie nieczystości, zapakowane w praktyczną i estetyczną formę. Wspierajmy razem pozytywne zachowania społeczne wszystkich właścicieli piesków.
  • http://psipakiet.pl Meble miejskie o różnym zastosowaniu oraz funkcjach. Kosze na psie kupy, dystrybutory worków na psie odchody, kosze uliczne na odpady, ławki miejskie. To wszystko łączy jedna marka PSI PAKIET.