Rewitalizacja Wzgórza Polskiego - wokolonas.pl : wokolonas.pl
Najnowsze artykuły / Zieleń miejska

Rewitalizacja Wzgórza Polskiego

Wzgórze Polskie nie posiada dobrej renomy, choć położone jest w centrum Wrocławia, tuż przy Panoramie Racławickiej, Muzeum Narodowym oraz ASP. Roztacza się stąd atrakcyjny widok na Ostrów Tumski. Miasto zajęło się jego rewitalizacją, a wykonawstwem zajęła się firma Anti S.A.

Już w przyszłym roku Wzgórze Polskie odzyska swój blask. Pojawią się nowe nasadzenia z roślin ozdobnych oraz mała architektura.

W XIV wieku istniała tu Brama Ceglarska, która stanowiła wschodnie wejście do miasta. Potem wybudowano umocnienia w postaci Bastionu Ceglarskiego, który od początku XIX wieku zaczął popadać w ruinę (w tym czasie rozpoczęto likwidację murów miejskich we Wrocławiu). Częściowo zachowane kazamaty przekształcono na magazyny, które w okresie II wojny światowej służyły jako lazaret. Ich rekonstrukcja rozpoczęła się w latach 70-tych ubiegłego wieku. Wtedy też budowla uzyskała status zabytku. Prace jednak przerwano a bastion popadał w coraz większą ruinę.

Przez wiele lat obiekt był w posiadaniu polsko-francuskiej firmy Ingatech, której sprzedano na własność wzgórze wraz z bastionem. Inwestor nie wywiązał się jednak z umowy zawartej z gminą (w przeciągu dwóch lat nie powstała na tym terenie planowana inwestycja), ale też nie chciał zwrócić terenu gminie, która zaczęła starać się o rozwiązanie umowy. Firma ogłosiła upadłość a nieruchomość przeszła w posiadanie syndyku. Gmina Wrocław odzyskała wzgórze dopiero w 2005 roku, po prawie dziesięciu latach walki. Prace rewitalizacyjne rozpoczęły się z końcem sierpnia tego roku. Teren wymaga przede wszystkim gruntownych prac przygotowawczych i ziemnych oraz budowlanych przy samym bastionie. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec pierwszego kwartału 2012 roku.

Co planowane jest na terenie obiektu? Przede wszystkim teren wymaga nowych rozwiązań komunikacyjnych oraz nowej nawierzchni. Nie zabraknie także małej architektury parkowej – ławek, koszy na śmieci oraz oświetlenia.

Warte zobaczenia: Ultranowoczesna produkcja okien Warszawa i okolice.Dodaj nowy

Nick:
Treść:

Pierwsze miejsce w Google dla Twojej strony. Pozycjonowanie stron internetowych, kampanie AdWords, strony internetowe. AUCH board.
Newsletter
Zapisz się do newslettera wokolonas.pl,
aby być informowanym o aktualnych tematach

  • http://psiapaczka.pl Miejsce w sieci, gdzie możesz zdobyć ekologiczne woreczki na psie nieczystości, zapakowane w praktyczną i estetyczną formę. Wspierajmy razem pozytywne zachowania społeczne wszystkich właścicieli piesków.
  • http://psipakiet.pl Meble miejskie o różnym zastosowaniu oraz funkcjach. Kosze na psie kupy, dystrybutory worków na psie odchody, kosze uliczne na odpady, ławki miejskie. To wszystko łączy jedna marka PSI PAKIET.