







Już niedługo może popłynąć gaz łupkowy, którego próbnym wydobyciem na Pomorzu zajęło się Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Czy gaz łupkowy może okazać się nową alternatywną w rodzimym przemyśle gazowym?
W Lobocinie koło Wejherowa – bo o tej miejscowości mowa – wydobywany jest łupek, z którego pozyskiwany będzie docelowo gaz. Jeśli obecnie wykonywane odwierty i zabiegi szczelinowania przyniosą satysfakcjonujące efekty, w połowie przyszłego roku można się spodziewać, że wydobyty gaz pozwoli uzyskać energię potrzebną do prowadzenia eksploatacji złoża.
Gaz z łupków
Gaz wydobywany z łupków należy do rodzaju gazów niekonwencjonalnych. Jest on trudniejszy w eksploatacji w porównaniu z gazem tradycyjnym (konwencjonalnym), gdyż zalega w formie rozproszonej w skale. Dodatkowym utrudnieniem w wydobyciu jest stosunkowo duża gęstość zaludnienia na obszarach, gdzie zlokalizowany jest surowiec (tak jest w kraju). W USA, które jest liderem w wydobyciu i eksporcie tego gazu ziemnego, w 1980 roku wprowadzono ulgi podatkowe dla producentów niekonwencjonalnego gazu, by w ten sposób zachęcić do jego wydobycia.
Prócz gazu łupkowego, mówi się także o gazie z pokładów węgla oraz gazie związanym w porach skalnych. Dlaczego w łupku upatrujemy swoje nadzieje? Po pierwsze i najważniejsze – wydobycie gazu uniezależni nas od konieczności jego głównego importu z Rosji. Wg danych, Europa Wschodnia posiada bardzo duże zasoby gazu łupkowego. Szacuje się, że w kraju jest ponad 5 bln m3. W ubiegłym roku zużyliśmy 14 mld m3 gazu, z czego 4,1 mld m3 pochodziło z rodzimego wydobycia.
Polska-Pakistan
Kwestia wydobycia gazu łupkowego była głównym tematem spotkania 19 sierpnia z pakistańskim ministrem ropy i surowców naturalnych Asimem Hussainem. Rozmawiano o współpracy zarówno w przemyśle kopalnianym jak i edukacji (kontakty uczelni technicznych, w tym krakowskiej AGH). Posiadamy koncesję na wydobycie gazu w Pakistanie – to właśnie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jako pierwsze zajęło się jego wydobyciem w tym kraju. Polska posiada 70% udziałów w koncesji, reszta należy do firmy Pakistan Petroleum Ltd. Planuje się, że z końcem roku PGNiG zacznie już wydobywać gaz w Azji.
W kraju, firmy z zagranicznymi kapitałami rozpoczęły poszukiwania gazu niekonwencjonalnego. Licencję otrzymały Chevron Corp, Exxon Mobil, Marathon Oil, Lane Energy i ConocoPhillips.
– Wydobycie gazu łupkowego w Polsce na dużą skalę jest możliwe za pięć lat – powiedział dla „Rzeczpospolitej” Kamlesh Parmar, szef firmy Lane Energy w Polsce, prowadzącej poszukiwania surowca.
Oryginalne kosze i dystrybutory worków Psi pakiet®
[Not a valid template]Oryginalne mocne i ekologiczne worki Psi pakiet®
[Not a valid template]