







Ławki parkowe, jak każdy element małej architektury, powinien być dostosowany funkcjonalnie i stylistycznie do otoczenia. I choć znajdą się zwolennicy klasycznych, stylizowanych ławek, w codziennym otoczeniu nie może zabraknąć współczesnych rozwiązań.
Najczęściej to materiał dyktuje styl małej architektury. Drewno zawsze będzie kojarzyło się nam z klasyką, podobnie jak żeliwo. Te dwa materiały są też na tyle plastyczne, że pozwalają osiągać wyszukane, nowoczesne formy.
Ławka z metalu
Metalowe ławki to często kwintesencja współczesnej stylistyki.
Za przykład może posłużyć mebel typu Klaar (firma Extery), który jest kompromisem pomiędzy tradycją a elegancką nowoczesnością.
Dość typową praktyką – choć zgoła inną od ww. i czasami kiczowatą w stylistyce – jest stawianie ławek zasłużonym postaciom. Ławka Jana Karskiego w łódzkim Parku Ocalałych ma funkcję pomnika, ale to nie przeszkadza, aby usiąść i zadumać się, spoglądając jednocześnie w dal, na pomnik Orła Białego.
W Opolu Agnieszka Osiecka również przysiadła na metalowej ławeczce. Podobnie jak Jan Skrzynecki w Krakowie, Gustaw Holoubek w Międzyzdrojach, Stefan Jaracz w Łodzi czy Halina Poświatowska w Częstochowie. Tego typu elementy stawiane są zwykle nie w parkach, lecz przy deptakach.
Zawsze modne drewno
Ławki klasyczne najlepiej sprawdzają się w przestrzeni zabytkowej (parki czy starówki) lub stylizowanej na historyczną. Powinny mieć prosty i nienarzucający się wygląd, aby harmonijnie uzupełniać się z architekturą, zielenią i nawierzchnią. Ich głównym budulcem jest również wszechstronne drewno. W Polsce bardzo często spotykamy się z rewitalizacją dawnych założeń parkowych (głównie pałacowych i dworskich), gdzie wykorzystuje się tego typu obiekty.
Są to zwykle bardzo tradycyjne rozwiązania – żeliwna konstrukcja i siedzisko oraz oparcie z desek.
Bardzo popularne i sprawdzone jest łączenie nowoczesności z klasyką. W tej konwencji pojawiają się głównie ławki z oparciami, np. typu Twist (Extery). Skręcone nogi oraz nieregularne deskowanie nadają tej prostej stylistyce nowoczesnego charakteru.
Coś z zupełnie innej bajki
Ławki modułowe są bardzo dobrym rozwiązaniem dla parków. Po pierwsze – przestrzeń za każdym razem będzie świeża i ciekawa. Po drugie – poszczególne części ławki można dowolnie zestawiać.
Ławka Groove daje dużą swobodę łączenia elementów. Wykonana jest z innowacyjnego materiału – polimerobetonu, który jest bardzo wytrzymały na niekorzystne warunki środowiska.
Podobną ideę prezentuje ławka Sofa (Extery). Jej forma, o zmysłowych krzywiznach, z powodzeniem może pojawić się w staromiejskim lub współczesnym założeniu. Dodatkowo pojedyncze ławki można łączyć w długą sofę.
Zero konwencji
Pojawia się także inna kategoria małej architektury – ławki na pierwszy rzut oka nie przypominają ławek. Stanowią formę instalacji, performancu czy rzeźby – narzędzi wyrazu typowych dla współczesnej sztuki.
Z przymrużeniem oka podszedł do tego tematu pewien holenderski designer. Jurgend Bey wykorzystał powtórnie zużyte oparcia od krzeseł, a na siedzisko użył ściętego bala. Ten prosty zamysł przenosi nas dosłownie oczyma wyobraźni na parkową czy leśną polanę.
Zobacz też: Właściwie zaprojektowana mała architektura miejska to klucz do sukcesu w planowaniu przestrzennym.
Oryginalne kosze i dystrybutory worków Psi pakiet®
[Not a valid template]Oryginalne mocne i ekologiczne worki Psi pakiet®
[Not a valid template]