Bywa, że pojawia się problem psich odchodów, dobrze znamy temat i wiemy jak temu zaradzić

Nowoczesne oświetlenie w przestrzeni miejskiej

Przestrzeń miejska – energetyczne połączenie społeczeństwa i infrastruktury, które może być zarówno źródłem inspiracji, jak i niebezpieczeństwa. Gdy zapada zmrok, ludzkie oczy muszą podążać za sztucznym światłem. Ono wskazuje drogę, podkreśla piękno zabytków i architekturę nowoczesnych budynków, zapewnia bezpieczeństwo na ulicach. Jakie oświetlenie powinno być zastosowane w nowoczesnym mieście?

 

Typowo miejskie jest oświetlenie iluminacyjne, okalające najważniejsze budynki i instytucje,kamienice, kościoły i mosty. Jego zadaniem jest nie tylko wyeksponowanie budowli, ale także nadanie jej wyjątkowego charakteru, dostrzegalnego jedynie w ciemnościach. W tym celu stosuje się głównie lampy halogenowe, skupiające mocne wiązki światła w określonych punktach. Podstawową zasadą tego typu oświetlenia jest ukrycie instalacji w kompozycji przestrzennej, uczynienie jej niezauważalnej i skupienie uwagi na pięknych promieniach.

 

Oświetlenie ulic to nie tylko kwestia estetyki, lecz przede wszystkim bezpieczeństwa. Obecnym trendem w projektowaniu przestrzeni miejskiej jest odchodzenie od tradycyjnych, modernistycznych lamp w kształcie kuli. Nowoczesne polskie miasta stawiają na oryginalne,nieco futurystyczne instalacje o fantazyjnych kształtach. Spacerując nocą po pełnych życia dzielnicach pubów i klubów, można zastanawiać się, czy to, co nas oświetla to jeszcze lampa czy już sztuka?

 

Niestety wydatki związane z oświetleniem są ogromne, dlatego projektanci coraz częściej umieszczają w miastach lampy wykorzystujące diody ledowe. Są one do 70% oszczędniejsze i posiadają szereg dodatkowych zalet: doskonale oddają barwy, umożliwiają ich elastyczne dopasowanie do warunków, są odporne na mechaniczne uszkodzenia i temperaturę, nie zawierają jakichkolwiek toksycznych substancji oraz nie potrzebują wysokiego napięcia zasilania. Oświetlenie typu LED wykorzystywane jest już nawet do oświetlania autostrad, fasad centrów handlowych czy mostów.

Mimo tego, że nie są już nowością, kolektory słoneczne w Polsce pojawiają się na nielicznych dachach. Jednak technologia zrobiła krok do przodu i obecnie dosłownie wychodzi z domów na ulice. Elementy takie jak latarnie, rzeźby i fontanny mogą w ciągu dnia pozyskiwać energię słoneczną oraz oddawać ją w nocy. Po zmroku mieszkańcy będą mogli podziwiać np. pokaz grającej fontanny, prawie za darmo.

 

Bez wątpienia inteligentnie zaprojektowane oświetlenie stanowi cechę charakterystyczną miasta oraz zwiększa jego rozpoznawalność. Odpowiednie oświetlenie potrafi przywrócić świetność ruinie i nadać jej miano turystycznej atrakcji regionu. Przy odpowiednio nastrojowym oświetleniu charakterystyka miejsca przestaje mieć znaczenie. Liczy się tylko dobre samopoczucie, radość i uśmiech osób, które właśnie tam spędzają swój czas.

Wiesia Brandys

Oryginalne kosze i dystrybutory worków Psi pakiet®

[Not a valid template]

Oryginalne mocne i ekologiczne worki Psi pakiet®

[Not a valid template]

 

Napisz do nas


PSI PAKIET®

Auch Studio

ul. Bulwar Ikara 28 B

54-130 Wrocław

tel. 71 784 50 18

tel. 71 784 50 10

fax. 71 784 50 18

2006-2018 © Agencja marketingowa Wrocław AUCH Studio