Bywa, że pojawia się problem psich odchodów, dobrze znamy temat i wiemy jak temu zaradzić

Nowoczesny Central Park

Jaki byłby dziś Nowy Jork bez Central Parku? Zapewne nowojorczykom trudno byłoby go sobie wyobrazić. Na szczęście nie muszą się tym martwić. Park ma prawie 140 lat i stanowi największą zieloną enklawę metropolii.

Zobaczyć warto: Odpowiednie projektowanie biur jest kluczem do sukcesu dla wielu przedsiębiorców.

Park leży w samym sercu Manhattanu. Pomysł stworzenia ogólnodostępnego parku miejskiego narodził się około 150 lat temu. Nie było to łatwe zadanie – tereny były podmokłe i wymagały szeregu prac technicznych, ale udało się. Po kilkunastu latach intensywnych prac powstał park, który spełnia wszystkie wymogi dobrze zaprojektowanej przestrzeni publicznej.

Autorami projektu byli Frederic Law Olmsted i Calvert Vaux. Praca została wyłoniona na drodze konkursu, co w tamtych czasach stanowiło wielkie wydarzenie. Pierwotna (konkursowa) nazwa parku brzmiała The Greensward Plan – co zdradza upodobanie projektantów do rozległych polan – ulubionych miejsc do sjesty współczesnych użytkowników. Olmsted był architektem światowej sławy, który zasłynął głównie tym projektem. Jest autorem licznych amerykańskich parków i tras krajobrazowych (tzw. parkway). Łącznie stworzył 355 projektów. Calvert Vaux był jego wiernym współpracownikiem.

Dużo murawy

Największym atutem parku jest jego skala. 4 km długości, 840 m szerokści, powierzchnia 341 ha – można być pod wrażeniem. Park jest proporcjonalny w stosunku do otaczających go wysokościowców – dzięki temu daje wytchnienie ogromnej liczbie ludzi oraz dobrze kompunuje się z otaczającą arhcitekturą. Wysokie i liczne drzewa wydzielają spokojną i cichą przestrzeń; izolują od zgiełku. Jednocześnie rozległe polany i otwarcia krajobrazowe – tak typowe dla stylu angielskiego – stają się miejscem celebracji i odpoczynku.

Dziś może nas zastanawiać fakt, że pozwolono na wykrojenie tak dużego terenu na park w centrum miasta, ale w XIX wieku było to możliwe – wówczas Nowy Jork nie był tak zaludniony, a w miejscu parku istniały nieużytki i pola (wtedy były to obszary podmiejskie).

Jest gdzie przysiąść
Parki tworzone są z zmyślą o zapewnieniu mieszkańcom najlepszych warunków do wypoczynku. Stąd tego typu tereny projektuje się w oparciu o tzw. program funkcjonalno-użytkowy. Podobnie zaprojektowany został Central Park.

Park oferuje centra kulturalne, porzejażdżki rowerowe, motorowerowe i dorożkami, placówki oświatowe oraz jeden regularny, kwitnący ogród (zaprojektowany przez Gilmore D. Clarke, architekta krajobrazu). Park wyposażono w urządzenia do rekreacji czynnej – boiska sportowe, place zabaw, trzy duże i cztery małe zbiorniki wodne, a także ZOO (6,5 ha). Po całym terenie rozsiane są również obiekty architektoniczne – klasycyzujące budynki, rzeźby czy mostki, m.in.  Belvedere Castle, stary fort Blockhouse, posągi Alicji w Krainie Czarów i Williama Shakespear’a.

Na tak dużym terenie nie mogło zabraknąć ławek, które przyciągają uwagę, mimo tradycyjnej stylistyki. Niektóre drewniane ławki o żeliwnych konstrukcjach wykonano jako jeden element, przywodząc na myśl wstęgi.

Ale na niewiele się zdają – nowojorczycy wolą usiąść na trawie i tak spędzać czas całymi dniami.

 

 

 

 

 

 

 

Oryginalne kosze i dystrybutory worków Psi pakiet®

[Not a valid template]

Oryginalne mocne i ekologiczne worki Psi pakiet®

[Not a valid template]

 

Napisz do nas


PSI PAKIET®

Auch Studio

ul. Bulwar Ikara 28 B

54-130 Wrocław

tel. 71 784 50 18

tel. 71 784 50 10

fax. 71 784 50 18

2006-2018 © Agencja marketingowa Wrocław AUCH Studio