







Jaki byłby dziś Nowy Jork bez Central Parku? Zapewne nowojorczykom trudno byłoby go sobie wyobrazić. Na szczęście nie muszą się tym martwić. Park ma prawie 140 lat i stanowi największą zieloną enklawę metropolii.
Zobaczyć warto: Odpowiednie projektowanie biur jest kluczem do sukcesu dla wielu przedsiębiorców.
Park leży w samym sercu Manhattanu. Pomysł stworzenia ogólnodostępnego parku miejskiego narodził się około 150 lat temu. Nie było to łatwe zadanie – tereny były podmokłe i wymagały szeregu prac technicznych, ale udało się. Po kilkunastu latach intensywnych prac powstał park, który spełnia wszystkie wymogi dobrze zaprojektowanej przestrzeni publicznej.
Autorami projektu byli Frederic Law Olmsted i Calvert Vaux. Praca została wyłoniona na drodze konkursu, co w tamtych czasach stanowiło wielkie wydarzenie. Pierwotna (konkursowa) nazwa parku brzmiała The Greensward Plan – co zdradza upodobanie projektantów do rozległych polan – ulubionych miejsc do sjesty współczesnych użytkowników. Olmsted był architektem światowej sławy, który zasłynął głównie tym projektem. Jest autorem licznych amerykańskich parków i tras krajobrazowych (tzw. parkway). Łącznie stworzył 355 projektów. Calvert Vaux był jego wiernym współpracownikiem.
Dużo murawy
Największym atutem parku jest jego skala. 4 km długości, 840 m szerokści, powierzchnia 341 ha – można być pod wrażeniem. Park jest proporcjonalny w stosunku do otaczających go wysokościowców – dzięki temu daje wytchnienie ogromnej liczbie ludzi oraz dobrze kompunuje się z otaczającą arhcitekturą. Wysokie i liczne drzewa wydzielają spokojną i cichą przestrzeń; izolują od zgiełku. Jednocześnie rozległe polany i otwarcia krajobrazowe – tak typowe dla stylu angielskiego – stają się miejscem celebracji i odpoczynku.
Dziś może nas zastanawiać fakt, że pozwolono na wykrojenie tak dużego terenu na park w centrum miasta, ale w XIX wieku było to możliwe – wówczas Nowy Jork nie był tak zaludniony, a w miejscu parku istniały nieużytki i pola (wtedy były to obszary podmiejskie).
Jest gdzie przysiąść
Parki tworzone są z zmyślą o zapewnieniu mieszkańcom najlepszych warunków do wypoczynku. Stąd tego typu tereny projektuje się w oparciu o tzw. program funkcjonalno-użytkowy. Podobnie zaprojektowany został Central Park.
Park oferuje centra kulturalne, porzejażdżki rowerowe, motorowerowe i dorożkami, placówki oświatowe oraz jeden regularny, kwitnący ogród (zaprojektowany przez Gilmore D. Clarke, architekta krajobrazu). Park wyposażono w urządzenia do rekreacji czynnej – boiska sportowe, place zabaw, trzy duże i cztery małe zbiorniki wodne, a także ZOO (6,5 ha). Po całym terenie rozsiane są również obiekty architektoniczne – klasycyzujące budynki, rzeźby czy mostki, m.in. Belvedere Castle, stary fort Blockhouse, posągi Alicji w Krainie Czarów i Williama Shakespear’a.
Na tak dużym terenie nie mogło zabraknąć ławek, które przyciągają uwagę, mimo tradycyjnej stylistyki. Niektóre drewniane ławki o żeliwnych konstrukcjach wykonano jako jeden element, przywodząc na myśl wstęgi.
Ale na niewiele się zdają – nowojorczycy wolą usiąść na trawie i tak spędzać czas całymi dniami.
Oryginalne kosze i dystrybutory worków Psi pakiet®
[Not a valid template]Oryginalne mocne i ekologiczne worki Psi pakiet®
[Not a valid template]