Bywa, że pojawia się problem psich odchodów, dobrze znamy temat i wiemy jak temu zaradzić

Obecne trendy w projektowaniu ogrodów

Co prawda sezon w ogrodzie ma się już ku zachodowi i jesteśmy już za półmetkiem, ale na założenie ogrodu wciąż nie jest za późno. Znajdźmy czas i trochę inspiracji, aby poczuć wiosnę mimo zbliżających się jesieni i zimy.

Lato to dla niektórych urlop i wakacje z dala od domu i miejsca życia i pracy, dla innych – czas by poświęcić więcej czasu ogrodowi. I choć jednych będzie zaprzątał warzywnik i doglądanie owocującego sadu, drudzy być może zaczną spełniać swoje marzenie o założeniu ogrodu. Również projektowanie zieleni przydomowej rządzi się swoją modą i nie musi kojarzyć się wyłącznie z wiejskim krajobrazem, który tworzą floksy, cynie, dalie czy lwie paszcze (i nikt nie podważa piękna tej ogrodowej różnorodności). Co proponuje się w tym roku w ogrodzie?

Moda festiwalowa

Wiodącym festiwalem, na którym można znaleźć garść inspiracji przy projektowaniu ogrodów, jest brytyjski coroczny RHS Chelsea Flower Show, który w tym roku odbył się w dniach 24-28 maja. W Europie jest najważniejszym festiwalem, dyktującym nowe trendy oraz prezentującym ciekawe aranżacje w ogrodach, stworzone specjalnie na tę okazję. Inną ważną wystawą jest niemiecka BUGA (Bundesgartenschau). W kraju dużą popularnością cieszy się głównie wystawa Zieleń to Życie (Warszawa),

Podczas festiwalu na Wyspach Brytyjskich prócz rozwiązań ekologicznych, naturalistycznych oraz sprzyjających odpoczynkowi, zwrócono także uwagę na współczesne problemy społeczeństwa.

Ogród bez barier

Jedną z takich aranżacji był ogród The Canser Research UK Garden, zainspirowany działalnością organizacji charytatywnej, która pomaga chorym w walce z rakiem.Ogród jest autorstwa Roberta Myersa – Brytyjczyka, który nie po raz pierwszy zagospodarował przestrzeń ogrodową podczas tego festiwalu.

W prezentowanym projekcie dominują biel i zieleń. W centralnej części założenia zaproponowano rośliny bardziej zróżnicowane kolorystycznie. Ogród posiada jasną, świetlistą kompozycję, która uspokaja i relaksuje. Nawierzchnia zróżnicowana jest wielością użytych materiałów – drewno spotyka się z kamieniem, betonem oraz kruszywem naturalnym.

Wciąż eko

Pionowe ogrody i zielone dachy nie ominęły i tej wystawy. Subtelne rozwiązania pojawiły się w kilku ogrodach. Jak np. w ogrodzie Monaco. Lawendowy zielony dywan na dachu i ściana (na zdjęciu w tle po lewej) kamuflują to co sztuczne i rażące a uwydatniają to, co najistotniejsze – harmonię z zielonym otoczeniem i unikanie barier.

Dużym zainteresowaniem ciszyła się zielona wieża zaprojektowana przez Laurie Chetwood i Patricka Collinsa. Jedna ze ścian składa się wyłącznie z roślin, druga zbudowana jest z paneli fotowoltaicznych, które sprzężone są z pompą wodną, rozprowadzającą wodę po roślinnej wieży. Opcja prezentowana przez Chetwood i Collinsa odpowiada na ideę farm miejskich, gdzie liczy się szybki dostęp do świeżych warzyw i ziół bez konieczności ich uciążliwego transportu.

Powrót do natury

W zasadzie każda aranżacja charakteryzowała się wielością użytych gatunków roślin. Modne jest stworzenie ogrodu na wzór leśnego zagajnika, z roślinnością lubiącą wilgotne siedliska, rosnące przy sadzawkach, potokach, z alejkami z płyt kamiennych lub otoczaków, w cieniu drzew. Takim przykładem jest ogród Trailfinders Australian Garden, który jest odpowiedzią na susze, które przez ostatnie lata panowały na tym kontynencie.

Powraca projektowanie rabat jako głównego elementu kompozycyjnego. Rośliny kwitnące, pachnące, o dekoracyjnych liściach i różnych pokrojach – ich zestawienie będzie decydowało o atmosferze ogrodu.

Ogród – przedłużenie domu

Ogród jako salon to bardzo częsty motyw znany od dawna. Ogrody z sadzawkami zakładane w atrium w domach rzymskich, stały się inspiracją dla współczesnych projektantów. Ogród jako kolejne wnętrze pełni rolę wygodnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

Podczas festiwalu zaprezentowano „salony” z wygodnymi meblami wypoczynkowymi oraz alkowy z altanami, jak ta poniżej, w Laurent-Perrier Garden – pergolę zaprojektował japoński architekt Kengo Kuma a ogród – Luciano Giubbilei.

Dużym zainteresowaniem cieszył się także irlandzki The Flying Garden – różowa, latająca „łódź” zaprojektowana przez Diarmuid Gavin. Bo niebanalność i oryginalność też jest w modzie.

 

 

Oryginalne kosze i dystrybutory worków Psi pakiet®

[Not a valid template]

Oryginalne mocne i ekologiczne worki Psi pakiet®

[Not a valid template]

 

Napisz do nas


PSI PAKIET®

Auch Studio

ul. Bulwar Ikara 28 B

54-130 Wrocław

tel. 71 784 50 18

tel. 71 784 50 10

fax. 71 784 50 18

2006-2018 © Agencja marketingowa Wrocław AUCH Studio