







W ferworze pogoni za zakończeniem najważniejszych budów na Euro 2012, wrocławskie władze pomyślały także o parkach, a jednym szczególnie. Park Staszica przy Dworcu Nadodrze, w czasach niemieckiego Breslau, nazywał się Park Północny (Nordpark) i był chętnie odwiedzanym terenem przez ówczesnych mieszkańców.
Jednocześnie jest jednym z najstarszych terenów zieleni w mieście. Założono go w latach 1905-1908. Zajmował wtenczas trzykrotnie większą powierzchnię niż obecnie (15 ha). Kilkakrotnie zmieniano jego nazwę – od Park Północny, Park Bendera (nadburmistrz Wrocławia) po Park Staszica, która funkcjonuje od końca II wojny światowej.
W Parku Staszica znajdziemy rośliny, które posadzono po Śląskiej Wystawie Rzemiosł i Przemysłu z 1880 roku. Park jest niestety zaniedbany, a zieleń wymagałaby przekomponowania i wprowadzenia nowych nasadzeń.
W północno-zachodniej części zieleńca znajduje się duża fontanna. Ona również wymagałaby odświeżenia.
Co mogłoby się zmienić
Nadodrze słynie z wysokiej przestępczości. Dochodzi tu do wielu kradzieży, napadów czy bójek. Nieoświetlony, zapuszczony park sprzyja przebywaniu w nim osób, które mogą stanowić zagrożenie. Zapewne dlatego nie można sobie pozwolić na spokojny, wieczorny spacer w tej okolicy. Park wymaga uzbrojenia w latarnie oraz małą architekturę. Atrakcyjność tego terenu podniosłaby nowa mała architektura, zwłaszcza kosze na śmieci i ciekawe, nowoczesne ławki parkowe.
Znajdziemy tu typowe drzewa i krzewy parkowe – lipy, klony, kasztanowce, forsycje, derenie, lilaki. Dobrze byłoby wykorzystać tę wskazówkę przy projektowaniu kolejnych nasadzeń.
Mieszkańcom bardzo przeszkadzają także psie kupy. Ten problem wymagałby uświadomienia mieszkańców, a także postawienia koszy na psie odchody i zadbania w ten sposób o czystszą okolicę.
Co się zmieniło i co się zmieni
W 2000 roku w centralnej części zieleńca zagospodarowano strefę dla dzieci i młodzieży: dwa place zabaw, mini boisko do gry w kosza oraz boisko do gry w piłkę nożną.
Inwestycja rewitalizacji parku rozpocznie się z końcem bieżącego roku, a zakończy w drugiej połowie 2012. Czy zdążą go zrewitalizować przed Euro?
Priorytetowym zadaniem jest wydzielenie rozległej polany biwakowej na organizację m.in. spotkań „Wrocławianie na polanie” – programu aktywizacji mieszkańców, pomysłu Centrum Informacji i Rozwoju Społecznego. Dlatego potrzeba będzie wymienić murawę – zastosować mieszanki traw, które wykorzystuje są na nawierzchnie sportowe, odporne na intensywne użytkowanie.
Dobrym pomysłem byłoby postawienie stałego grilla, co również budzi niepokój władz, związany z ewentualnym wandalizmem oraz problematycznym utrzymaniem go w czystości. Jest to dobra praktyka i na pewno przyczyniłaby się do zwiększania atrakcyjności tego miejsca. Planowana jest również siłownia terenowa i rewitalizacja boiska sportowego.
Miejmy nadzieję, że miasto i mieszkańcy zyskają na tej inwestycji. Miejmy nadzieję również, że miasto będzie chciało zainwestować więcej środków w akcje odświeżania parków, których coraz więcej niszczeje.
Oryginalne kosze i dystrybutory worków Psi pakiet®
[Not a valid template]Oryginalne mocne i ekologiczne worki Psi pakiet®
[Not a valid template]